środa, 25 maja 2016

Samotność

Samotność – zjawisko subiektywnie odczuwane, stan emocjonalny człowieka wynikający najczęściej z braku pozytywnych relacji z innymi osobami. Często ma wydźwięk negatywny.

Jak dla mnie samotność ma wiele znaczeń.
Zaczynając możemy wyodrębnić dwa główne stany: pierwsza to samotność z wyboru. To znaczy, że sami podejmujemy decyzję o odcięciu się od innych, ponieważ czujemy się tak lepiej. 
Druga opcja jest to tak zwana ,,samotność karna''. Możemu tutaj zaliczyć nierozumienie, odrzucenie, pustkę a także nasze zamknięcie w sobie. 
Z obu stron nadchodzi czas, że każdy człowiek zaczyna czuć się nieco samotny. Dla niektórych mniej to przeszkadza a dla innych staje się wręcz nie do wytrzymania. 
Najbardziej jest mi bliska znajomość odrzucenia, nierozumienia oraz pustki.

Nigdy nie byłam duszą towarzystwa. Zawsze gdzieś na przerwach siedziałam samotnie po kątach a do dziś czuję się dziwnie w gronie kolegów, koleżanek, ponieważ czuję się tam niepotrzebna. Jakbym się narzucała. Powiem szczerze gdzieś głęboko mnie to wkurzało i do dziś wkurza gdy nie mam z kim wyjść na dwór, pochodzić po parku czy po prostu porozmawiać. Człowiek nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że jak odrzuca kogoś ta osoba może się z tym źle czuć oraz nie ma osoby z, którą może porozmawiać i tłumi te wszystkie uczucia w środku, które kiedyś w bardzo bolesny sposób mogą wypłynąć. To jest najgorsze bo ludzie nie wiedzą nawet co robią. 

Dalej możemy być nierozumiani przez innych ludzi. Wszyscy mają jakieś problemy. Inni większe inni mniejsze. Czasami człowiek naprawdę ma takie, że sam nie może sobie z tym poradzić i zamyka się w sobie. Wtedy niektórzy mogą pomyśleć, że ta osoba jest właśnie typem samotnika numer jeden (samotność z wyboru), jednak nie zawsze jest to słuszna opinia. Nie chcemy się wtrącać, myślimy, że jest wszystko ,,okay'', nie pytamy. A gdy już powiemy... nic. Taka właśnie jest reakcja ludzi. Uznajmy, że wyznajesz iż poważnie chorujesz albo ktoś bliski odszedł z tego świata. Osoba, która tego nie przeżyła nie zrozumie. Nie będzie wiedziała jak się zachować i powie tylko ,,wszystko będzie dobrze''. Wtedy zagłębiamy się w naszą samotność i smutek jeszcze bardziej a inni bezczynnie siedzą i nic nie robią. Po części taka jest ludzka natura. Umiemy tylko patrzeć i oceniać. Możemy jednak spróbować dla ludzi wytłumaczyć, ale jednak czy zawsze mamy na to siłę?


Pustka. Pustka po mocnej miłości, po rozwodzie rodziców, po śmierci kogoś bliskiego. Wystarczy kilka sekund, żeby nagle człowiek został sam, samotny. Mieliśmy kogoś, coś się zdarzyło i już tej osoby nie ma. Ta osoba ucieka na drugi koniec świata a w najgorszej sytuacji popełnia samobójstwo bo sama nie była rozumiana. I możliwe, że tak samo jak ty czuła się samotna. Wtedy odczuwamy coś takiego czego się nie da opisać. Nasze serce oddycha pustką, ty czujesz się samotny, nikt ci nie pomaga bo nie wie jak a ty czujesz się z tym źle i masz stan przeddepresyjny bo nikt nic nie zauważa. I tak człowiek biegnie przez te błędne koło i albo się podniesie, poprosi o pomoc (którą dostanie albo nie), albo dołącza do osób, które nie umiały sobie poradzić ze swoimi problemami. 

Może czasami warto się zatrzymać. Pomyśleć, że coś może dzieje się złego np. z twoją koleżanką, która chodzi cały czas smutna. Może właśnie czeka na to aż ktoś to zauważy i zapyta. Wierzcie albo i nie ale takie osoby specialnie starają się być niekiedy zauważone, żeby ktoś się taką osobą zainteresował. Każdy potrzebuje rozmowy. Niekiedy ona może nam najbardziej pomóc.

,,Żyjemy tak jak śnimy - samotnie'' ~ Joseph Condrad
,,Czasem brak jednej osoby sprawia, że świat zdaje się wyludniony...''
,,Każdy powinien mieć kogoś, z kim mógłby szczerze pomówić, bo choćby człowiek był nie wiadomo jak dzielny, czasami czuje się bardzo samotny.'' ~ Ernest Hemingway
Mam nadzieje, że zainteresował was ten wpis. Jest on dla mnie bardzo ważny. Ten temat jest mi bardzo bliski, dlatego chce go kontynuować tylko koniecznie dajcie mi znak czy wy także tego chcecie. Wierzę, że przeczytaliście ten nieco długi wpis oraz, że dał wam trochę do myślenia. Jeśli chcecie więcej moim przemyśleń na różne tematy to możecie wejść także na mojego aska - KLIK
Na razie się z wami żegnam.
Jeśli post wam się spodobał to nie zapomnijcie o zaobserwowaniu mojego bloga.
Dziękuje za wszystko, wasza Pati :*

19 komentarzy:

 1. Super post, blog i zdjęcia
  Zapraszam do komentowania i subskrybowania
  Mój blog

  OdpowiedzUsuń
 2. Są dni, kiedy podchodzę do kogoś i zwyczajnie z nim rozmawiam. Ale są też dni, gdy wolę postać obok, posłuchać czyjejś rozmowy i zupełnie się nie udzielać.
  >FOXYDIET<

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja czasem lubie spędzić cały dzień sama ze sobą ...

  Zapraszam do siebie ;) -> nowy post!
  MÓJ BLOG-KLIIK

  OdpowiedzUsuń
 4. Dobry, prawdziwy, poruszający post. Daje do myślenia. Chcę więcej.

  Pozdrawiam :)
  www.czterydni.pl

  OdpowiedzUsuń
 5. Samotność często pomaga się odnalezć! :)
  http://lone-gunmens.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo głęboki post :)Nie znoszę samotności, choć myślę, że czasem jednak warto być samemu.Jeśli ludzie z twojego otoczenia nie dają ci być sobą i nie akceptują ciebie takim jakim jesteś.Samotność pozwala odnaleźć i poznać samego siebie w tym zagmatwanym świecie.
  Pozdrawiam
  http://kreatywnatalia.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 7. Samotność i odrzucenie to dwa, stojące obok siebie uczucia, które są najgorsze dla człowieka.
  Ja też nie jestem typem bardzo towarzyskiej osoby, zawsze trzymałam się sama i troche do dziś mi to zostało, że czasem potrzebuję samotności.

  http://live-telepathically.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 8. Mnie w pewnym sensie jeszcze rok temu dotyczyły oba przypadki samotności - byłam bardzo aspołeczna i nie lubiłam wychodzić nigdzie po szkole, a moi 'znajomi' mieli na mnie w większości... no, wywalone. Nie da się tego inaczej opisać. Dopiero we wrześniu bardziej poznałam się z jedną dziewczyną, z którą od przedszkola chodziłam do jednej klasy. Jakoś nigdy nie ciągnęło nas do siebie, a czasami były takie momenty, w których kłóciłyśmy się i panowała taka wzajemna niechęć. I właśnie we wrześniu jakoś się do siebie zbliżyłyśmy i teraz się przyjaźnimy... Przez tyle lat (około 9) miałyśmy siebie praktycznie pod ręką, a dopiero teraz to wykorzystałyśmy :D
  Troszkę się rozpisałam, ale cóż - blogi i komentarze są do dzielenia się swoimi przeżyciami i opiniami :)

  http://paulan-official-blog.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 9. Ja akurat należę do osób, które lubią być same ze sobą :) Chociaż nie oszukujmy się - nawet to grono ludzi potrzebuję czasem towarzystwa :) Świetny blog, obserwuję ☻

  >mój blog, zapraszam<

  OdpowiedzUsuń
 10. Piękny post. Ciężko jest być samotnym, niestety coś o tym wiem, sama jej doświadczyłam..^^
  Bardzo ładne zdjęcia :)
  zapraszam do mnie w wolnej chwili :)
  https://aleksisaliss.blogspot.com/
  PS: Odpowiadam na obserwacje i komentarze

  OdpowiedzUsuń
 11. Ładne zdjęcia. ,,Żyjemy jak śnimy - samotnie'' bdb. cytat.
  MÓJ BLOG ZAPRASZAM
  ZAGŁOSUJ NA MOJE ZDJĘCIE

  OdpowiedzUsuń
 12. Ja zazwyczaj w zimne dni odseparowuje się od wszystkiego i zostaję sama ze sobą, dla mnie takie chwile są bardzo cenne. Mogę się uspokoić.
  Pozdrawiam RONN

  OdpowiedzUsuń
 13. Samotność jest nam potrzebna,ale oczywiście nie za wiele.:D
  Piękne zdjęcia.
  Obserwuję i liczę na rewanż sachmey.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 14. Mi samotnośc towarzyszyła przez kilka lat. I mimo, że miałam "przyjaciółkę" to nigdy nie widziała gdy coś się działo ani nawet nie reagowała na to gdy jej się zwierzałam. Wtedy to wybrałam samotność z wyboru. Teraz jest inaczej ale i tak czasami potrzebuję odciąć się od wszystkiego i pobyć w samotności. Mądry post :) Kontynuuj go :)
  Mój blog - Klik

  OdpowiedzUsuń
 15. Nigdy nie chciałam być samotna. Dlatego szukałam w internecie wartościowych ludzi. Trafiłam na portal Betania i jestem szcześliwa bo mam wielu przyjaciół i już teraz nie tylko w wirtualnym świecie.

  OdpowiedzUsuń

♥ Dziękuje za każdy miły komentarz
♥ Spamy i brzydkie słowa nie są tolerowane

Jeśli podoba ci się tutaj: zostań na dłużej i zaobserwuj